`


Blog Post
چشم‌اندازهای توسعه جهانی مبلمان

چشم‌اندازهای توسعه جهانی مبلمان


منبع: Furniture World Online Magazine

 

 • سمینار چشم‌انداز آینده صنعت مبلمان که به همت مرکز تحقیقات صنعتی انگلستان(CSIL)، در آوریل سال جاری همزمان با نمایشگاه مبلمان میلان (Salon del Mobile) برگزار شد فرصتی بی‌نظیر را برای دست‌اندرکاران صنایع مبلمان در سراسر جهان فراهم کرد تا در خصوص روندهای تجاری حال حاضر و آینده مبلمان با یکدیگر به تبادل نظر پرداخته و به ارائه تصویری مناسب در خصوص آینده این صنعت بپردازند.


  در طی این سمینار که طی 2 ساعت و با حضور10 سخنران خبره برگزار شد به ارائه چشم‌اندازهای صنعت مبلمان و بازارهای آن در بخش‌های مختلف جهان پرداخته شد.
  پس از خوشامدگویی از سوی Chiara Stella Pugliese مدیرCSIL1، Alessandra Tracogna مشاور ارشد CSIL به سخنرانی در خصوص چشم‌اندازهای پیش روی این صنعت پرداخت. 


  همانطور که در شکل1 مشاهده می‌شود، تولید جهانی مبلمان در سال گذشته بالغ بر 400 میلیارد دلار امریکا بوده است که 20 درصد از ارزش سال 2010 را به خود اختصاص داده است. همچنین برآوردها نشان می‌دهد که 35 درصد از این مقدار مبلمان تولید شده به کشورهای مختلف جهان صادر شده و 65 درصد مابقی در همان کشورهایی که تولید شده مورد مصرف قرار گرفته است. 

   

 چشم‌اندازهای توسعه جهانی مبلمان
شکل1- نمودار تولید جهانی مبلمان بین سال‌های 2010 تا 2015(واحد:میلیارد دلار امریکا)


 

 • همچنین در این آمارها آمده است که چین، امریکا، آلمان، ایتالیا و هندوستان مهمترین تولیدکنندگان مبلمان در این سال بوده‌اند که در میان آنها چین، ایتالیا و آلمان به ترتیب بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. از سویی دیگر چین، ایتالیا، ژاپن و استرالیا از منطقه آسیا و اقیانوسیه، آلمان، انگلستان، فرانسه و ایتالیا از اروپا و ایالات متحده و کانادا از آمریکای شمالی بزرگترین مصرف‌کنندگان مبلمان در جهان در این سال هستند(شکل2). 

   

 چشم‌اندازهای توسعه جهانی مبلمان
شکل2- مهمترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مبلمان جهان در سال 2015

 

 • از سویی دیگر سرعت رشد تولید مبلمان در دنیا متفاوت بوده و کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام در رقابت‌های جهانی از سایر کشورها پیشی گرفته‌اند. همچنین مشخص شد که نرخ رشد صنعت در این سال‌ها همچنان مثبت بوده ولی در برخی از کشورها از روند رو به کاهشی برخوردار بوده است. همچنین چین نقش تعیین‌کننده‌ای در حوزه آسیا و اقیانوس آرام دارد و بالغ بر 70 درصد از تولید مبلمان را به خود اختصاص داده است. 
  در شکل 3 نمودار تولید جهانی مبلمان در مناطق مختلف جغرافیایی در سال‌های 2010 و 2015 نشان داده شده است. 

   

چشم‌اندازهای توسعه جهانی مبلمان 
شکل3- تولید جهانی مبلمان در مناطق مختلف جغرافیایی در سال 2010 و 2015


Linda Tu از انجمن ملی مبلمان چین CNFA)2) در ادامه به ارائه وضعیت صنعت مبلمان در چین پرداخت و گفت: آمارها نشان می‌دهد که رشد صنعت مبلمان چین از سرعت بالا به سرعت متوسط تغییر یافته و انتظار می‌رود در آینده، رشد صنعت مبلمان چین با روندی مشابه رشد اقتصاد کشور تغییر یابد. 

 

وی در ادامه افزود: این صنعت در حال حاضر در حال به روز شدن، تکامل و تحول است و به سمت تولید سفارشی و تجارت الکترونیک پیش می‌رود. همچنین این بخش با چالش‌هایی از قبیل افزایش رقابت در آسیا، افزایش هزینه‌های تولید و توسعه ملاحظات زیست‌محیطی مواجه شده است. 


از سویی دیگر رقیب آسیایی دیگر چین، مالزی است که مطابق آمار CSIL، دهمین صادرکننده بزرگ مبلمان در دنیا به شمار می‌رود. 
در ادامه سمینار Sarimah Binti Haji و Mohamad Sabudin از انجمن توسعه مبلمان مالزی 3(MFPC) به ارائه گزارشی در خصوص نرخ رشد صادرات مبلمان در این کشور پرداختند و گفتند: با توجه به این نکته که بخش مبلمان مالزی وابستگی بسیار زیادی به نیروی کار خارجی دارد، در نتیجه این کشور با چالش شدت رقابت در آسیا مواجه است، زیرا بسیاری از کشورهای مبدا کارگران مهاجر، در حال توسعه صنعت خود هستند. به این ‌ترتیب استراتژی MFPC پیشرفت و توسعه صنعت مبلمان این کشور برای تبدیل مالزی به عنوان یک منبع جهانی شناخته شده در این صنعت است و برای این منظور برنامه‌های ویژه‌ای برای رسیدن به این هدف طرح‌ریزی و اجرا شده است )به‌عنوان مثال برنامه طراح حرفه‌ای  ( PDP4.


منطقه دیگری که از دیدگاه CSIL از رشد سریعی در جهان برخوردار بوده، آمریکای شمالی است. تولید مبلمان در بازه زمانی مورد نظر به ویژه در طی چند سال اخیر، به دلیل عملکرد مثبت بازار امریکا روند روبه رشدی داشته است. امسال سمینار CSIL میزبان دو سخنران از ایالات متحده بود. آنها در سخنرانی‌هایشان ارزیابی‌های بسیار مثبتی از آینده و چشم‌انداز بازار ایالات متحده داشتند.


Jerry Epperson، یکی از فعالان صنعت مبلمان ایالات متحده امریکا، به ارائه سخنرانی در خصوص وضعیت صنعت مبلمان در این کشور پرداخت و گفت: درحال‌حاضر بازار مبلمان ایالات متحده با رشد خوبی همراه است همچنین در حال حاضر سه جزء مورد نیاز برای رشد فروش مبلمان که شامل توسعه ساختمان‌سازی، اعتماد مصرف‌کنندگان و در دسترس بودن وام‌های بانکی است کاملاً فراهم شده است. 
وی در ادامه افزود: با توجه به رشد ساخت‌وساز مجتمع‌های بزرگ مسکونی و همچنین به دلیل اینکه افرادی که در طی دوران بحران اقتصادی به خانه‌های پدری خود نقل مکان کردند و اکنون در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند، صنعت مبلمان رشد یافته و ما طی دو تا سه سال آینده شاهد رشد اقتصادی شدید و یکپارچه‌ای در این بخش خواهیم بود و بخش مبلمان به طور مثبتی تحت تأثیر این فاکتورها، چه در بخش خرده فروشی و چه برای تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت و صادرات نیز افزایش خواهد یافت. به ویژه بخش مبلمان راحتی از عملکرد و سوددهی بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها برخوردار بوده است (مبلمان چوبی و فلزی).


Randy Fiser، از انجمن طراحان داخلی آمریکا (ASID)5 به ارائه چشم‌انداز بازار ایالات‌متحده در بخش طراحی داخلی پرداخت و گفت: در طی سال‌های اخیر در این بخش توسعه مثبتی رخ داده و در حدود 61 هزار طراح داخلی استخدام شده‌اند، که آمارها نشان می‌دهد از سال 2012 در حدود 33 درصد رشد داشته و فروش در سال گذشته 6/8 میلیارد دلار بوده است. این یک دلیل دیگر است که وضعیت رو به‌ رشد و سالم بخش مبلمان ایالات متحده را برای حال حاضر و نیز برای ماه‌های پیش‌رو تأیید می‌کند.


بنابر آمار ارائه شده توسط CSIL، اروپا نقش تعیین‌کننده‌ای در بخش مبلمان جهانی دارد و در حدود یک چهارم تولید مبلمان در این قاره صورت می‌گیرد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا سهم زیادی از کل تولید مبلمان را به خود اختصاص داده‌اند.


در ادامه این نشست نیز Markus Wiesner از کنفدراسیون صنایع مبلمان اروپا (EFIC)6  اظهار داشت: بخش مبلمان اتحادیه اروپا با ایجاد شغل برای بیش از یک میلیون نفر در 115 هزار شرکت، قدم مهمی را در این بخش برداشته است. از سویی دیگر بازار مبلمان به شدت تحت تأثیر بحران اقتصادی قرار گرفته و برخی از کشورهای سنتی تولیدکننده مبلمان همچنان غیرفعال هستند یا تکنولوژی خود را توسعه نداده‌اند و فشار از جانب واردات روبه افزایش است.


Alexander Oswald، رییس کنفدراسیون ملی صنایع مبلمان و محصولات چوبی آلمان شرکت‌کننده دیگری از اروپا بود که به ارائه تصویری از صنعت مبلمان در آلمان پرداخت و اظهار داشت: بنابر آمار و اطلاعات اولیه ارائه شده توسط CSIL در سال 2015، آلمان اولین تولیدکننده و صادرکننده مبلمان در اتحادیه اروپا بوده است (ایتالیا و لهستان در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند). وضعیت گزارش شده برای آلمان از روندی مثبت و روبه رشد حکایت دارد و واردات در این کشور به سرعت روبه‌ افزایش است (60 درصد بازار را واردات به خود اختصاص داده است). نرخ رشد به ویژه برای واردات به لهستان و چین بالا است.


بنابر آمار CSIL، عرضه مبلمان راحتی در مقیاس جهانی بسیار خوب عمل کرده است.
 Giulia Taveggia محقق CSIL در بخش مبلمان راحتی، سخنرانی خود را با محور گرایش جهانی در این بخش تنظیم کرده بود. وی خاطرنشان ساخت که منافع مقایسه‌ای تولیدکنندگان به دلیل وجود فاکتورهایی از قبیل افزایش هزینه نیروی کار، قوانین زیست‌محیطی سخت‌گیرانه و هزینه بهبود تکنولوژی تولید در حال تغییر است.


همچنین در طی این سخنرانی، سخنرانان به بررسی مسائلی چون افزایش رقابت جهانی در مناطق مختلف جغرافیایی و مزایای رقابتی در تولید مبلمان پرداختند. از طرفی فرآیند هماهنگ‌سازی قوانین (حداقل در مناطق جغرافیایی مشابه) و توسعه قوانین زیست‌محیطی و ایمنی هوشمند، نیز به عنوان موضوع کلیدی توسط چندین سخنران مطرح شد. در این دوره CSIL از دو شرکت بزرگ نیز دعوت به عمل آورده، و از آنها خواست تا دیدگاه‌های خود پیرامون نوآوری‌های موجود در این بخش و چگونگی پاسخ این نوآوری‌ها به نیازهای بازار را با سایر شرکت‌کنندگان در میان بگذارند.

 

Alessandra Tracogna در پایان این سمینار به نقش تجارت بین‌المللی به عنوان موتور رشد برای توسعه این بخش تأکید کرد و اظهار داشت: ارزش تجارت جهانی مبلمان در سال 2015 در حدود 130 میلیارد دلار امریکا بوده است. رشد تجارت بین‌المللی برای سال پیش رو، حتی اگر در یک سرعت متوسط باشد، با مشارکت مثبت از جانب ایالات متحده مثبت پیش‌بینی می‌شود(شکل4).

 

 چشم‌اندازهای توسعه جهانی مبلمان
شکل4- نمودار تجارت جهانی مبمان در بین سال‌های 2010 تا 2016 (واحد: میلیارد دلار امریکا)

 

 

 • پی‌نوشت
   

1. The Centre for Industrial Studies (CSIL) is an independent research and consulting company specialised in applied economic research, evaluation of public investment projects, infrastructure project appraisal, support to development programmes and policies, market analysis and SMEs economics. Founded in Milan (Italy) in 1980.
2. China National Furniture Association
3. Malaysian Furniture Promotion Council
4. Professional Designer Program
5. American Society of Interior Designers
6. European Furniture Industries Confederation