تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران آمادگی دارد انواع مشاوره ها و اطلاعات تخصصی رایگان از صنعت چوب و مبلمان ایران را در اختیار کلیه شرکت ها و انجمن های خارجی فعال در صنعت چوب و مبلمان که قصد فعالیت در ایران دارند، قرار دهد. برای دریافت هرگونه مشاوره و اطلاعات از طریق نشانی ایمیل info@furniran.com یا شماره تلفن 02188615797 با ما تماس بگیرید.
مهمترین رویدادهای نمایشگاهی تخصصی در صنعت چوب و مبلمان ایران در قالب سه نمایشگاه سالیانه به شرح زیر برگزار می شود: نمایشگاه بین المللی مبلمان منزل (HOFEX – Home Section) نمایشگاه بین المللی مبلمان اداری (HOFEX – Office Section) نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات صنعت مبلمان همچنین درطول هر سال نمایشگاه های دیگری نیز در استانهای بزرگ ایران نظیر: آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان برگزار می شوند.
واردات انواع مبلمان به ایران مشمول تعرفه و قیمت های پایه بعنوان مبنای محاسبه تعرفه است. میزان تعرفه واردات مبلمان به ایران برای مبل های فلزی از انواعی که در دفاتر کار مورد استفاده قرار می گیرد 40% ( کد تعرفه 940310 ) و برای مبل های چوبی که در منازل ، دفاتر کار ، آشپز خانه و ... استفاده می شوند 55% تعیین گردیده است.( کد تعرفه 94034000 - 940350 - 94033000 ). هم چنین قیمت پایه مبنای محاسبه تعرفه (حداقل قیمت) برای انواع مبلمان وارداتی از مبدا چین و آسیای شرقی، ترکیه و اروپا از 8 دلار تا 12 دلار برای هر کیلو مبلمان متغیر است.
تشکلهای ملی صنعت چوب و مبلمان ایران عبارتند از: اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران (متشکل از بزرگترین برندهای تولیدکننده مبلمان در ایران) انجمن کارفرمایی روکش های مصنوعی نئوپان و ام دی اف(متشکل از واحدهای روکش و تبدیل نئوپان و ام دی اف) انجمن کارفرمایان صنایع چوب ایران ( متشکل از واحدهای صنعتی تولید نئوپان و ام دی اف خام از چوب) اتحادیه عرضه کنندگان فرآورده های چوبی (متشکل از واحدهای تجاری عرضه کننده انواع چوب و مواد اولیه چوبی) درعین حال تشکل های صنفی و شرکت های تعاونی نیز در مراکز استانهای برخوردار از واحدهای درودگری و مبلسازی فعال هستند که بزرگترین آنها عبارتند از: اتحادیه درودگران و مبلسازان تهران شرکت تعاونی درودگران و مبلسازان تهران اتحادیه شرکت های تعاونی درودگران و مبلسازان سراسر کشور
ارزش مصرف سالیانه تمامی انواع مبلمان در ایران بر مبنای ارزش مواد اولیه مصرفی و نیز واردات انواع مبلمان به کشور در حدود 7/5 میلیارد دلار تخمین زده می شود
تعداد واحدهای فعال تولیدی در صنعت چوب و مبلمان ایران بر حسب ابعاد این واحدها به شرح زیر برآورد شده: واحدهای تولیدی بزرگ: حدود 60 واحد واحدهای تولیدی متوسط: حدود 200 واحد واحدهای تولیدی کوچک: حدود 10.000 واحد عمده ترین مراکز تجمع صنایع چوب و مبلمان ایران به ترتیب در استان های: تهران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، قم، اصفهان، همدان، مازندران، گیلان و گلستان قرار دارند. لازم به ذکر است واحدهای صنعتی بزرگ تولیدکننده تخته خرده چوب و ام دی اف از چوب خام در دو سه استان گلستان، مازندران و گیلان واقع هستند.
عمده محصولات صنعت مبلمان ایران عبارتند از: انواع مبلمان کلاسیک(استایل) با منبط کاری، انواع مبلمان چوبی مدرن، انواع مبلمان راحتی، انواع سرویس خواب بزرگسال و نوچوان و کودک، انواع صندلی ها و مبلمان ادرای، انواع کابینت آشپزخانه و کمدهای دیواری و میز تلوزیون، انواع در ساختمان و پارکت، مبلمان و آلاچیق فضای باز . لازم به ذکر است در بخش صنایع چوب ایران انواع تخته خرده چوب، انواع ام دی اف و پروفیل های ام دی اف در مقیاس صنعتی تولید می شود.
EN