بزرگترین نمایشگاه فنی- تخصصی صنایع چوب و مبلمان خاورمیانه، عرصه قدرت نمایی صنعتگران ترکیه
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
نشریه شماره 77″تحولات جهانی صنعت، معدن و تجارت”
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸
 

امسال نمایشگاه Meble Polska که از تاریخ 14 تا 17 مارس 2017 در پوزنان لهستان برگزار شد با استقبال بسیار خوب خریداران، بازرگانان و تولیدکنندگان فعال مبلمان از 60 کشور جهان مواجه شد. بنابر آمارهای ثبت شده این رویداد بسیار مهم صنعت مبلمان در شرق اروپای مرکزی بیش از 20 هزار بازدیدکننده بین‌المللی را به خرید مبلمان لهستانی جذب کرد. همزمان با نمایشگاه Meble Polska، رویداد طراحی و دکوراسیون داخلی نیز برگزار شد. در طی زمان برگزاری نمایشگاه طراحی و دکوراسیون داخلی کارگاه‌ها و کنفرانس‌هایی توسط کارشناسانی از لهستانی و کشورهای دیگر برگزار شد، همچنین برندگان مسابقه طراحی به ارائه طرح‌های خود در این نمایشگاه پرداختند.

MEBLE POLSKA  و صنعت مبلمان لهستان 
تفکیک بازدیدکنندگان POLSKA MEBLE 2017 بر اساس کشور مبدا

حضور بازرگانان خارجی
حضور فعال بازرگانان خارجی در نمایشگاه پوزنان نتیجه سال‌ها تبلیغات گسترده و کمپین تبلیغاتی است که توسط برگزارکنندگان این نمایشگاه در بازارهای مهم صادراتی مبلمان لهستان انجام شده است. با توجه به تعداد شرکت‌های جدید شرکت‌کننده در نمایشگاه امسال و حضور قوی شرکت‌های قدیمی این نمایشگاه توانست به موفقیت‌های بسیار ارزشمندی دست یابد.


حضور گسترده شرکت های بزرگ
امسال در این نمایشگاه بیش از 300 شرکت به ارائه محصولات خود پرداختند و شرکت‌های بزرگی مانند Forte ، Szynaka، BRW، Mebli Wojci  و IMS Group حضور داشتند. Forte مساحت غرفه خود را (900 متر مربع) سه برابر کرد و Black Red White پس از چند سال غیبت با یک غرفه 1300 مترمربعی به این نمایشگاه بازگشت. Fabryka Mebli Wojcik و Szynaka Meble (که60 سالگی‌اش را جشن می‌گیرد) تقریبا غرفه خود را به دو برابر افزایش دادند.
نکته قابل توجه در خصوص شرکت‌کنندگان این است که اکثر شرکت‌های لهستانی یا شرکت‌های خارجی با محصول ساخته شده در لهستان در این نمایشگاه شرکت کردند و آنها ساختار و وزن صنعت مبلمان لهستان را بر اقتصاد محلی و بازارهای اروپایی و جهانی افزایش دادند.

نقش صنعت مبلمان
صنعت مبلمان اهمیت بسیار زیادی در اقتصاد لهستان دارد. لهستان در حال حاضر سومین کشور تولید‌کننده مبلمان در سطح اروپا است و از ظرفیت تولید بالایی برخوردار است که عمدتاً برای بازارهای متوسط و کمتر از متوسط در نظر گرفته شده است. بخش نیروی انسانی شامل 151 هزار نفر است (رتبه اول در سطح اتحادیه اروپا از نظر اشتغال) که این تعداد در حدود  14400 شرکت مشغول به کار هستند.

خوشه‌های اصلی مبلمان در لهستان
خوشه‌های صنایع مبلمان لهستان در مناطق مختلفی در این کشور قرار دارند که عمدتا مرتبط با شغل عادی و تاریخی آنها است. Wielkopolskie، Mazowieckie و Malopolskie Voivodships در لهستان از لحاظ تولید مبلمان، جزو خوشه‌های برجسته‌ای هستند. گروه مبلمان Wielkopolski شامل شرکت‌های بزرگ و کوچکی با بیش از 300 کارمند است. این شرکت‌ها از بودجه‌های اتحادیه اروپا و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بهره‌مند می‌شوند و از نتایج پژوهش‌های انجام شده توسط مراکز علمی- تخصصی در صنعت مبلمان استفاده می‌کنند.

روند خصوصی‌سازی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی
بنابر آمارهای ثبت شده در سال 2016 ارزش تولید مبلمان، 74% بیشتر از سال 2010 بود. دستیابی به این هدف با توجه به سابقه بسیار زیاد تولید مبلمان در این کشور  و انتقال تجربیات به نسل بعد و تلاش‌های جمعی بسیاری از شرکت‌ها امکان‌پذیر شد. شرکت‌های بزرگ و تعدادی از شرکت‌های کوچک و متوسط، که اغلب جزو شرکت‌های خانوادگی بودند پس از تغییر در سیستم سیاسی در سال 1989  ایجاد شدند.


با این تغییرات، صنعت مبلمان لهستان تقریبا به طور کامل خصوصی شد. سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های خارجی (به طور عمده، اما نه فقط، آلمانی‌ها) محرکی بود که منجر به افزایش تولید مبلمان و افزایش سطح تخصص شد. از سویی دیگر حضور شرکت‌های خارجی موجب ارتقای تکنولوژی‌ها در این صنعت شد و در ادامه با ارتقای توانمندی‌ شرکت‌های لهستانی در خارج از کشور، زمینه برای دسترسی بهتر به شبکه‌های توزیع بین‌المللی فراهم شد.
در حال حاضر لهستان دومین تولیدکننده بزرگ مبلمان در اروپا است. هم‌اکنون صنعت مبلمان آماده برای مونتاژ (RTA) از رشد بسیار خوبی در این کشور برخوردار است و در بخش مبلمان روکش‌شده نیز لهستان توانست پس از سال 2010 به موقعیت‌های خوبی دست یابد بگونه‌ای که توانست جایگاه ایتالیا در این بخش را تصاحب کند و در سال 2016، رشد 7 درصدی در تولید مبلمان و  اثاثیه منزل را برای خود ثبت کرد.

لهستان پیشرو در صادرات مبلمان به جهان
مبلمان چهارمین گروه بزرگ کالاهای صادراتی لهستان و مهمترین گروه از نظر تعادل تجارت خارجی در سال 2016 بود. همچنین این صنعت با سهم صادرات 81 درصدی از تولید، لهستان را به یکی از پیشگامان صادرات در منطقه اروپا تبدیل کرده است(این رقم در سال 2004  برابر با 76% بود). به این ترتیب مشخص می‌شود صادرات مبلمان برای صنعت لهستان گزینه بسیار مهمی است و به عنوان یک محرک برای پیشرفت محسوب می‌شود. همچنین قیمت‌های رقابتی زمینه رشد بیشتر این صنعت در جهان را فراهم کرده است.
شایان ذکر است که لهستان پیشرو صادرات جهانی است و رتبه چهارم را در سطح جهان دارد. این نتایج حاصل سرمایه‌گذاری خارجی در کارخانه‌هایی است که برای تولید کالا برای صادرات ساخته شده است و پس از آن حاصل افزایش حضور شرکت‌های لهستانی با نام تجاری خود در کانال‌های فروش بین‌المللی است. با این حال، مبلمان لهستانی اغلب با نام برند‌های معتبر اروپای غربی فروخته می‌شود، زیرا این کشور هنوز در زمینه نام‌ تجاری نتوانسته است به موفقیت‌های زیادی دست یابد.

رشد مصرف مبلمان در لهستان
در حال حاضر بیشتر شرکت‌های لهستانی درصددند تا با کمک دولت نام تجاری خود را ارتقا دهند. از سویی صنعت مبلمان این کشور در تلاش است تا با جذب بیشتر سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، تحقیق و توسعه برای ایجاد ارزش افزوده و بهبود نام تجاری مبلمان لهستان در عرصه بین‌المللی زمینه رشد بیشتر این صنعت را فراهم کند.


موفقیت بسیار زیاد نمایشگاه Meble Polska ثابت کرد که برگزارکنندگان نمایشگاه به اهمیت رشد صنعت مبلمان نه تنها در بازارهای خارجی بلکه در بازار داخلی نیز واقف هستند. همچنین بازار داخلی این کشور کاملا برای محصولات خارجی باز است (واردات حدود 40% از کل بازار را تشکیل می‌دهد) اما هنوز سهم تولیدکنندگان مبلمان داخلی در این زمینه کم است و با اضافه کردن نیروهای جدید به این بخش سعی شده تا این رقم افزایش یابد (مصرف روند رو به رشد شدیدی را نشان داد، 58% رشد بین سال‌های 2010 و 2016).

گفتنی است این نمایشگاه در سال آینده در تاریخ 6 تا 9 مارس 2018 در پوزنان برگزار خواهد شد.

منبع: WFO Magazine
نویسنده: Sara Colautti

EN